Δεν έγραψα κάτι για την περίπτωση που έχουμε διαφορετική "διαμερισμάτωση" με αύξηση του εμβαδού του διαμερίσματος, χωρίς όμως αύξηση της ολικής δόμησης και κάλυψης του κτηρίου.

Αυτή είναι πιο σύνθετη περίπτωση απ' αυτή στην οποία αναφέρθηκα στην ανάρτηση #2 ("εφόσον το εν λόγω διαμέρισμα είναι μικρότερο από το εμφανιζόμενο στην οικοδομική άδεια.).

Πιο σύνθετη γιατί για να βεβαιώσουμε ότι δεν υπάρχει υπέρβαση δόμησης και κάλυψης, θα πρέπει πλέον να μην αναφερθούμε στο μεμονωμένο αυτοτελές διαμέρισμα αλλά στον όροφο ή στο κτήριο ως σύνολο.
Αυτό σημαίνει έλεγχο του ορόφου ή του κτηρίου αναλόγως αν το διαμέρισμα αναπτύσσεται σ' ένα επίπεδο ή περισσότερα.

Έστω λοιπόν ότι έχουμε πρόσβαση και στα άλλα διαμερίσματα και βρίσκουμε ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες ως προς τη δόμηση/κάλυψη.
Τότε και μόνον τότε, μπορούμε κατά τη γνώμη μου να δώσουμε τη βεβαίωση στην οποία όμως θα αναφέρουμε τα παραπάνω. Ότι δηλαδή υπάρχει διαφορετική "διαμερισμάτωση" και ότι ελέγξαμε το σύνολο του ορόφου/κτηρίου όπου βεβαιώνουμε ότι δεν υπάρχει αύξηση της δόμησης/κάλυψης του κτηρίου.

Προβλήματα τα οποία θα λυθούν πιο εύκολα με μια έκδοση αδείας μικρής κλίμακας για την διαφορετική "διαμερισμάτωση".
Υπόψη ότι για τη διάταξη του νόμου σχετικά με την τακτοποίηση της διαμερισμάτωσης, έχω τις επιφυλάξεις μου αφού ο όρος είναι νεοπλασία του υπουργείου, δεν υπάρχει στα λεξικά της ελληνικής γλώσσας και δεν δίνεται πουθενά η ερμηνεία του.